• Pedicure – krok po kroku

  Pedicure – krok po kroku W czasie pandemii koronawirusa, kiedy „usługi” jeszcze normalnie nie działają, szczególnie Panie eksperymentują. Robią same… Więcej!

 • Pogrubienie i przerost paznokci

  Pogrubienie i przerost paznokci to schorzenie nazywane przez podologów ONYCHAUXIS. Onychauxis jest zaburzeniem paznokci, które powoduje, że paznokcie stają się… Więcej!

 • Ach te brodawki…

  Kto z nas nie słyszał o brodawkach, które bardzo często nazywane są kurzajkami. Bardzo często też mylone są z odciskami.… Więcej!

 • Wkręcające paznokcie

  Wkręcające paznokcie to problem równie często spotykany, jak paznokcie wrastające. Bardzo często pojęcie to mylą pacjenci. A różnica jest jednak… Więcej!

 • sprawdź więcej
(#7/2018 I 12.03.2018)

Stopy, dlaczego warto o nie dbać?

Słowo „podologia” pochodzi od greckiego słowa – podos – stopa i logos – nauka). Podologia zajmuje się badaniem stóp, diagnozowaniem zmian chorobowych oraz dbałością o utrzymanie bądź przywrócenie prawidłowej ich funkcji. Podolog to fachowiec, który zaopiekuje się Twoimi stopami kompleksowo. Usunie problemy w zakresie skóry i paznokci, zastosuje masaż bądź inne zabiegi fizjoterapeutyczne dla poprawy samopoczucia, nauczy codziennej pielęgnacji, doradzi odpowiednie wkładki.

A czy wiecie, że ludzka stopa to jedna z najciężej pracujących a równocześnie najgorzej traktowanych części ciała? Obliczono, że przeciętny człowiek w czasie swojego życia może pokonać dystans o długości równej czterokrotnemu obwodowi Ziemi. Ale niestety bardzo często o niej zapominamy, dopóki sama nie zacznie się „upominać”. Już drobne zakłócenia w obrębie paznokci czy tworzące się zgrubienia na podeszwach stóp mogą nam bardzo skomplikować życie.

A stopy są jak zwierciadło – mogą wiele powiedzieć o stanie zdrowia człowieka, jego kondycji psychicznej i fizycznej, o stylu życia, sposobie odżywiania. Również poprzez oddziaływanie na stopy poprawiamy nie tylko naszą zdolność przemieszczania się, ale wpływamy na różne narządy wewnętrzne (na stopach jest mapa całego ciała). Narządy wewnętrzne i poszczególne części ciała powiązane są z określonymi miejscami na podeszwach stóp.

Dlatego Wasze stopy zasługują na największy szacunek, troskę i dbałość, a wtedy będą nam służyć długo, dobrze i bezboleśnie. Dlatego warto opiekę nad stopami powierzyć fachowcom. Tym bardziej, że dobry specjalista podolog jest w stanie rozwiązać wielu problemów.
Dzisiaj już wrastający czy wkręcający paznokieć, nie musi kończyć się wizytą u chirurga. Podolog zastosuje klamry lub wykona zabieg Kostką Arkady a już po jednym zabiegu odczujesz ulgę. Zmiany na podeszwach stóp (modzele, odciski, brodawki, pękające pięty) można bezpiecznie i bezboleśnie usunąć oraz zastosować takie postępowanie, które będzie chroniło przed nawracaniem problemów. Dobrze dobrane obuwie, a w razie konieczności zaopatrzone w odpowiednie wkładki w znaczącym stopniu poprawi komfort poruszania się i pozwoli stopom mniej się męczyć i mniej cierpieć. Pod szczególną opieką podologiczną powinny się znaleźć osoby zagrożone stopą cukrzycową, z zaburzeniami krążenia kończyn dolnych, chorzy na hemofilię.

Dlatego warto robić regularny pedicure stóp, bo:

 1. Wcześnie wykrywasz schorzenia
 2. Poprawiasz mikrokrążenie
 3. Zapewniasz skórze stóp odpowiednią pielęgnację i nawilżenie
 4. Taki zabieg to prewencja przed zakażeniami
 5. I oczywiście relaks dla ciała i ducha

Ponieważ dbałość o stopy jest dobrze pojętą profilaktyką zdrowia, Gabinet Zdrowe Stopy zapraszam na podstawowy zabieg podologiczny, podczas którego obejrzę dokładnie Twoje stopy i doradzę co powinnaś/powinieneś robić, żeby o nie odpowiednio zadbać.

Kolejny odcinek „STOP(Y)niowania” będzie o tym, dlaczego nasze stopy puchną.

Joanna Kowalewska (Gabinet Zdrowe Stopy)

STOP(Y)niowanie (#7/2018) [plik pdf]