Modzele, odciski i nagniotki na stopach nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale są bardzo uciążliwe.
Niekiedy mogą być bolesne i utrudniać chodzenie. Modzele i odciski najczęściej pojawiają się na górnych powierzchniach palców u stóp, końcach palców i przestrzeniach między palcami. Nagniotki są małe i okrągłe, najczęściej występują na stopach. Wiele odcisków i modzeli pojawia się wskutek zaniedbań – prawidłowa pielęgnacja stóp i dłoni może zapobiec powstawaniu tego typu dolegliwości. Ten problem ze stopami jest nie tylko kosmetyczny, gdyż u osób starszych mogą one powodować problemy w chodzeniu.
Modzele to nadmierne rogowacenie naskórka, które powstaje na podeszwie stopy, na pięcie lub na wyniosłościach kostnych. Wyglądają jak odciski, nie mają jednak jądra, które naciska na zakończenia nerwowe. Modzele zazwyczaj mają kremowo-żółty kolor, są okrągłe lub owalne, o średnicy około 2 cm, na ich powierzchni widoczne są linie narośniętej skóry.
Nagniotki na stopach są małe, twarde, umiejscowione zazwyczaj na stawach palców lub na ich powierzchniach stycznych. Zazwyczaj są powodowane noszeniem ciasnego lub źle dobranego obuwia, czasem wynikają z nieprawidłowej budowy stóp. Podczas chodzenia nagniotek powoduje ból, ponieważ jego korzeń uciska i wbija się w głąb stopy. (źródło: portal.abczdrowie.pl)
Usuwanie odcisków, nagniotków i modzeli
W przypadku trwałego usuwania nagniotków, odcisków i modzeli metody domowe bardzo często zawodzą. Szczególnie niebezpieczne jest stosowanie tzw. „plastrów na odciski”, które bardzo często powodują bardzo bolesne rany.
Tylko wizyta w gabinecie podologicznym oraz odpowiednia pielęgnacja w domu przynosi wymierne efekty. Niezmiernie ważne jest rozróżnienie rodzaju odcisku od brodawki przez podologa. Specjalista nie tylko usunie uciążliwy odcisk, czy modzel, ale również zastosuje odciążenie, aby zmiana nie powstała na nowo. Nie osiągniemy sukcesu terapeutycznego jeżeli nie będziemy stosować się do zaleceń podologa.
Uwaga!
Modzele należy bezwzględnie usuwać, ponieważ oprócz brzydkiego wyglądu z czasem mogą dać dolegliwości bólowe, a także z powodu utraty elastyczności naskórka i powstałych pęknięć mogą stać się przyczyną powstania zakażeń grzybiczych, wirusowych lub bakteryjnych.
Skuteczne i stałe usunięcie modzeli jest możliwe tylko wtedy, gdy usuniemy przyczynę ich powstawania.
Dlatego, jeśli masz problem z modzelami, odciskami lub nagniotkami to koniecznie pokaż swoje stopy podologowi. Możesz skutecznie się ich pozbyć.
Zapraszamy.