STOP(Y)niowanie (#1/2019) - Gabinet Zdrowe-Stopy |
(#1/2019 I 17.01.2019)

Pogrubienie i przerost paznokci – ONYCHAUXIS

Pogrubienie i przerost paznokci to schorzenie nazywane przez podologów ONYCHAUXIS. Onychauxis jest zaburzeniem paznokci, które powoduje, że paznokcie stają się nienaturalnie grube, a z biegiem czasu paznokcie mogą się zwijać i stają się białe lub żółte i do tego bardzo „suche”. Paznokcie także mogą przybierać kolor czerwony lub czarny, jeśli stan się pogłębia. Możemy też zauważyć kruszenie się paznokci na jego krawędziach. I wreszcie – ból.

Taki obraz płytki paznokciowej jest zwykle naturalnym efektem starzenia się organizmu. Jednak zdarza się, że jest to sygnał niepożądanych zmian w organizmie i nie powinniśmy go  bagatelizować.

Onychauxis paznokcia może zmusić płytkę paznokcia (lub jej część) do oddzielenia się od łożyska paznokcia.

Choć grzybica paznokcia może wywoływać podobne objawy, to onychauxis nie jest spowodowany przez grzyby, ale trzeba dodać, że ryzyko rozwoju infekcji grzybiczej zwiększa się, jeśli masz takie zaburzenia paznokci.

A spowolniony wzrost przerosłego paznokcia często sprawia, że paznokieć zaczyna się wkręcać. Ponieważ obcięcie takiego paznokcia w warunkach domowych jest trudne, często mamy ostatecznie do czynienia z jego wrastaniem, a co za tym idzie „ból”.

  • U młodych pacjentów z takim obrazem paznokci spotykamy się gdy wcześniej dochodzi do urazów.
  • U osób  starszych – na skutek ukrwienia peryferyjnego oraz długotrwałego ucisku będącego przyczyną powstawania hiperkeratoz.
  • Onychauxis może pojawiać się u osób m.in. z cukrzycą czy łuszczycą, niezależnie od wieku.

Jak leczyć onychauxis?

Terapia wymaga czasu i dyscypliny, przestrzegania podstawowych zasad higieny i regularnego skracania płytki paznokciowej. Rozwiązaniem mogą być doraźne, profilaktyczne zabiegi redukujące pogrubiałe powierzchnie płytki. Podolog zaproponuje eliminację przyczyny (jeśli to możliwe), np. czynnika powodującego ucisk i tarcie.

Jeśli wygląd paznokci martwi Cię, zapraszamy do gabinetu „Zdrowe Stopy” na bezpłatną konsultację, podczas której podolog dokładnie obejrzy paznokcie, przeprowadzi wywiad i zaproponuje konkretne rozwiązania, a także poleci dokładne postępowanie w domowych warunkach. Nie musisz sprawiać sobie bólu.

Joanna Kowalewska (Gabinet Zdrowe Stopy)

STOP(Y)niowanie (#1/2019) [plik pdf]