STOP(Y)niowanie (#16/2018) - Gabinet Zdrowe-Stopy |
(#16/2018 I 22.08.2018)

Onycholiza – co to jest?

onycholizaOnycholiza – brzmi strasznie?  A Onycholiza to nic innego jak odklejenie się płytki od łożyska. Skąd może się wziąć? Jak sobie z nią radzić? Czy można ją wyleczyć?

Onycholiza to odstający paznokieć, czyli płytka paznokciowa odwarstwiająca się od łożyska, pod którą zbiera się powietrze. Jest to oczywiście mało estetyczne, bo sam paznokieć zmienia kolor na biały albo nawet żółtawy. Nie widać spod niego różowego tła będącego oznaką zdrowia paznokci, a pomiędzy płytką a łożyskiem poza powietrzem mogą znaleźć się zanieczyszczenia oraz złuszczająca się keratyna z płytki. Najczęściej onycholiza nie jest bolesną dolegliwością.

Co może wywołać Onycholizę?

Onycholizę może wywołać uraz – stłuczenie lub uderzenie paznokcia, łuszczyca, zapalenie skóry, a może być też skutkiem ubocznym chemioterapii.

Bardzo duże znaczenie ma także obuwie jakie nosimy. Niedopasowane, wąskie i nieprzewiewne obuwie sprzyja powstawaniu deformacji paznokci, a tym samym odklejaniu paznokcia od łożyska.

Gdy już do tego dojdzie, w pustej przestrzeni gromadzi się martwy naskórek i wszelkie zanieczyszczenia. Stwarza to idealne środowisko dla bakterii i grzybów. Dlatego…

…należy działać!

Ważne jest przede wszystkim ustalenie przyczyny a także stanu w jakim znajduje się łożysko i paznokieć. Jeśli zmiana wywołana jest urazem, nie jest efektem infekcji, warto podjąć walkę od razu. W przypadku infekcji, najpierw w pierwszej kolejności ją wyleczyć.

onycholizaW Gabinecie Zdrowe Stopy:

  1. ustalamy przyczyny,
  2. eliminujemy czynnik wywołujący odklejanie płytki,
  3. usuwamy płytkę, która nie przylega do łożyska,
  4. łożysko zostaje oczyszczone,
  5. wprowadzamy preparaty wspomagające regeneracje łożyska,
  6. czasem, choć nie zawsze, decydujemy się na rekonstrukcję paznokcia. Ale decyzja podejmowana jest zawsze po przedstawieniu wszystkich „za” i „przeciw” rekonstrukcji.

Warto pobudzać łożysko – powiemy dokładnie jak to robić. Masować, wsmarowywać regularnie preparaty, stosować opatrunki żelowe. Pamiętajcie jednak, że sukces w dużej mierze zależy od determinacji pacjenta. Sumiennego stosowania się do zaleceń i dyscypliny.

Jeśli masz podobny problem i widzisz, że Twoje paznokcie u stóp odklejają się i wyglądają nieestetycznie, to zwyczajnie pozwól sobie pomóc. W Gabinecie zmierzymy się z tym problemem! Zapraszam do Gabinetu.

Joanna Kowalewska (Gabinet Zdrowe Stopy)

STOP(Y)niowanie (#16/2018) [plik pdf]