(#9/2018 I 27.03.2018)
Przygotuj i „odkryj” swoje stopy na wiosnę
To, że mamy już wiosnę – wszyscy już wiemy. Stopy i paznokcie po zimie nie wyglądają atrakcyjnie. Im bardziej temperatura będzie rosła, tym bardziej my będziemy chciały/chcieli odsłaniać stopy. Jak o nie zadbać już teraz, by wyglądały pięknie i zdrowo?
Każdego dnia nasze stopy muszą bardzo dużo znosić. Rajstopy, nie zawsze wygodne buty, skarpetki z nieoddychających materiałów, głębokie i pełne buty – to „niewygody” dla stóp. Takie środowisko, czyli ciepła i wilgoci, sprzyja rozwojowi bakterii, te zaś powodują powstawanie nieprzyjemnego zapachu i uczucia dyskomfortu. Dodatkowo nasze stopy są wysuszone, a to powoduje pękanie podeszwy i pięt. Dlatego na wiosnę i lato zazwyczaj porzucamy ciężkie obuwie na rzecz sandałków i klapek.
Dlatego już teraz warto jest pomyśleć o tym, by nasze stopy stały się naszą „wizytówką”, z zadbaną skórą stóp i doskonałymi paznokciami.
Wiosna to doskonały czas na to, że pozbyć się problemu popękanych pięt czy przesuszonej skóry na stopach. Oczywiście możesz spróbować zadbać o stopy w domowym zaciszu, ale po tak długim czasie warto jest jednak odwiedzić specjalistę podologa, który doskonale dobierze serię zabiegów, podpowie i doradzi co i jak możesz robić sama/sam, żeby „pokazać” stopy.
Pielęgnacja stóp po zimie to nie tylko pedicure.
Chociaż skóra na stopach jest gruba, to tylko z pozoru jest bardziej odporna. Stopa ma dużo gruczołów potowych, a niewiele łojowych, których wydzielina tworzyłaby warstwę ochronną zatrzymującą wilgoć w głębi, dlatego szybko się wysusza. Tam, gdzie są najbardziej uciskane, na piętach i paluchach, narasta warstwą twardego, zrogowaciałego naskórka, tworzą się w nim pęknięcia, które – przede wszystkim na piętach – mogą sięgać aż do skóry właściwej i powodować silny ból przy chodzeniu. Poza tym ciepło, wilgoć i brak ochronnej warstwy lipidowej na skórze stóp stwarzają sprzyjające warunki do zakażenia i rozwoju grzybicy. Dlatego wiosną przeprowadź swoim stopom gruntowny „remont”.
Wizyta u specjalisty podologa zaczyna się od dokładnego obejrzenia Twoich stóp. Przeprowadza zabieg pedicure stóp i dokładnie usuwa zrogowacenia naskórka, nagniotki, modzele czy odciski (te w zimie powstają znacznie częściej). Podolog sprawdzi Twoje paznokcie pod kątem infekcji bakteryjnych czy grzybiczych i w razie potrzeby dobierze odpowiednią kurację leczniczą. Na dokładnie oczyszczoną i wygładzoną skórę podolog nanosi kosmetyk do „zadań specjalnych”, zależnie od potrzeb – na pękające pięty, przeciwdziałający szybkiemu rogowaceniu naskórka czy chroniący przed grzybicą. UWAGA! – bardzo dobrym sposobem przyspieszającym gojenie pęknięć skóry, zwłaszcza na piętach, jest smarowanie ich witaminą A+E (przekłuj kapsułkę i jej zawartość wetrzyj w skórę). Możesz też używać kremów głęboko nawilżających, które poleci Ci podolog.
Choć mogłoby się wydawać, że pedicure to zabieg, który mogą przeprowadzić kosmetyczki – nic bardziej mylnego. Narzędzia, które ma do dyspozycji podolog nie tylko są znacznie bardziej specjalistyczne, ale i w 100% sterylne, dzięki czemu klientom nie grozi żadna infekcja. W dodatku efekty takiego zabiegu utrzymują się znacznie dłużej.
Dlatego jak chcesz przygotować stopy na nadchodzące ciepłe dni, to już dzisiaj zapisz się na podstawowy zabieg podologiczny do specjalisty. Zapraszamy do Gabinetu Zdrowe Stopy.
Kolejny odcinek „STOP(Y)niowania” będzie o tym, dlaczego nasze (zdrowe) stopy „bolą”.
Joanna Kowalewska (Gabinet Zdrowe Stopy)