(#2/2018 I 05.02.2018)
Wrastający paznokieć – przyczyny, objawy, leczenie
To, że wrastający paznokieć to bolesna dolegliwość część osób doskonale o tym wie, szczególnie te których ta dolegliwość dopadła. Na początku jest jedynie przyczyną lekkiego dyskomfortu. Jednak w miarę wrastania paznokcia pojawiają się bóle, a z czasem po prostu uniemożliwia chodzenie. Dzisiaj napiszę jakie są przyczyny i objawy. Ale to nie koniec, dowiesz się także jak można go wyleczyć.
Przyczyny
Jest wiele przyczyn wrastającego paznokcia. Najczęstszą (choć nie jedyną) przyczyną, która powoduje wrastanie paznokcia jest nieprawidłowe ich obcinanie. Bardzo często przycinamy je „na okrągło” lub po prostu zbyt krótko. Innymi przyczynami mogą być również uszkodzenia mechaniczne, czyli przypadkowe uderzenia, przytrzaśnięcia i inne uszkodzenia paznokcia, skaleczenie wału paznokciowego (np. przy wycinaniu tzw. skórek), usuwanie brudu zgromadzonego pod paznokciami za pomocą czubka nożyczek. Ale czy wiecie, że noszenie butów na wysokim obcasie, z wąskimi czubkami, zbyt ciasnych lub zbyt luźnych również może powodować taką dolegliwość. Nadwaga, wrodzona predyspozycja do wrastania paznokci (wówczas paznokieć samoistnie rośnie w dół) wykonywanie ćwiczeń fizycznych wywołujących dodatkowy nacisk na stopę czy za duże buty sportowe to także przyczyny wrastania. Ale także nawracająca grzybica stóp czy wręcz wrodzona predyspozycja (predyspozycja genetyczna) do wrastania paznokci (wówczas paznokieć samoistnie rośnie w dół) czy zaburzenia wzrostu paznokcia (paznokcie rurkowate, łuszczyca) może zainicjować proces wrastania.
Objawy
Przyczyn może być wiele, ale jak w porę rozpoznać, że nasz paznokieć wrasta? O wrastaniu paznokcia mówimy, gdy płytka paznokciowa wbija się w otaczające go tkanki miękkie. Oczywiste jest, że powoduje to ból palca. Ból ten nasila się podczas chodzenia lub innych czynności, podczas których dochodzi do wbijania się wrastającego paznokcia w skórę, np. podczas zakładania butów. Dodatkowo towarzyszy temu także obrzęk, zaczerwienienie i opuchlizna wokół wału paznokciowego, czyli po bokach paznokcia. Jak stan jest już zaawansowany może pojawić się także krwawienie z palca (jeśli paznokieć przebije skórę), czy pojawienie się wydzieliny ropnej, jeśli doszło już do stanu zapalanego. Wrastająca krawędź płytki paznokciowej może także powodować ziarninę.
Leczenie
Niestety bardzo często pacjenci zwlekają z wizytą u podologa, bo przecież „jakoś to wyleczę”. Ale takim bodźcem jest już silny ból i stan zapalny. Uwierzcie mi – „jakoś się nie wyleczy”! Bardzo ważny jest czas reakcji. Im wcześniej podejmiemy próbę leczenia, tym szybciej uzyskamy pożądany efekt, a terapia będzie mniej inwazyjna. Bardzo często na wczesnym etapie ulgę przynosi odseparowanie płytki od tkanek miękkich opatrunkiem – tamponada. Sprawdza się we wczesnym etapie pojawienia się problemu, a także zapobiegawczo. W terapii wrastającego paznokcia świetnie sprawdzają się klamry metalowe (w Gabinecie Zdrowe Stopy stosujemy klamry Frasera i e-klamry), a także klamry klejone. Takie leczenie trwa zwykle kilka miesięcy, czyli tyle ile rośnie paznokieć. Klamrą korygujemy tor wzrostu paznokcia. Na rynku dostępne są także urządzenia, do korekty paznokcia. W gabinecie korzystamy z Kostki Arkady. Tu, w trakcie jednego zabiegu nadajemy paznokciowi właściwy kształt i utwardzamy masą akrylową. Rekonstrukcja wymaga kontroli i korekty w miarę wzrostu paznokcia. Ale o Kostce Arkady poświęcę kolejny artykuł.
Zachęcam do odwiedzenia podologa zaraz po pojawieniu się pierwszych objawów. Szybko podjęta terapia zapewnia szybsze efekty i pomoc w rozwijającym się z czasem bólu.
W kolejnym odcinku „STOP(Y)niowania” opowiem Wam więcej o Kostce Arkady, dlaczego jej zastosowanie jest tak skuteczne właśnie w dolegliwości wrastającego paznokcia.
Joanna Kowalewska (Gabinet Zdrowe Stopy)